Parafia Rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca      Jezusa w Biszczy

 Biszcza 48

23-424 Biszcza

tel. 84 6856 025

 Proboszcz: 

ks. Stanisław Bełz

   
Wikariusz:
ks. Paweł Dynaka
 Odpust: 14 czerwca 2015r. 
   Liczba parafian: 3050

Do parafii należą miejscowosci:
Wólka Biska, Budziarze, Biszcza I, Biszcza II, Borki, Bukowina, Zynie, Żary

Kościoły filialne: Bukowina, Wólka Biska, Zynie

Zegar cyfrowy na stronę
MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA:
 W Biszczy - 8.00 i 12.00        
   W Wólce Biskiej - 9.30
   W Bukowinie - 9.30
   W Zyniach - 10.30
 
MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE:

W Biszczy - 6.40

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

W Biszczy - 6.40 i 17.00

< title="http://www.ParafiaBiszcza.pl">href="http://edodatki.pl/widget/kalendarz" title="Kalendarz na stronę">Kalendarz na stronę

Linki

 

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Witamy serdecznie wszystkich parafian i gości na stronie parafii rzymsko – katolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej strony i z serca Wam błogosławimy.

 

Duszpasterze:

Ks. Stanisław Bełz – proboszcz

Ks. Paweł Dynaka – wikariusz

 


01.11.2015 r. – UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

02.11.2015 r. – DZIEŃ ZADUSZNY

Już juto przypada doroczna Uroczystość Wszystkich Świętych.  Msza św. w kościele parafialnym o godz. 8.00. O godz. 11.00 Msza św. na cmentarzu grzebalnym.

2 listopada przypada Dzień Zaduszny. O godz. 8.00 Msza św. w kościele parafialnym, natomiast o godz. 17.00 w kościele parafialnym Msza św. połączona z Nieszporami za zmarłych, a po niej procesja ze świecami na cmentarz grzebalny.   

08.09.2015 r. – ODPUST W WÓLCE BISKIEJ

W jednej z trzech kaplic dojazdowych – w Wólce Biskiej dzień 8 września jest dniem wyjątkowym. Tego dnia mieszkańcy obchodzą tutaj odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku sumę odpustową odprawił oraz Słowo Boże wygłosił ks. Wiesław Stępień – proboszcz parafii Kopki. Mszę św. koncelebrował także ojciec Czesław Kołpa – rodak z Brazylii.

Składamy serdeczne Bóg zapłać mieszkańcom, oraz tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przebiegu tej uroczystości.

30.08.2015 r. – DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE

O godz 11.00 z placu obok Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy wyruszyła defilada z chlebem, wieńcami dożynkowymi oraz rolnikami, którzy również i w tym roku dziękowali Bogu za szczęśliwie zebrane plony ziemi. W towarzystwie orkiestry dętej wszyscy podążali do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Proboszcz Stanisław Bełz w koncelebrze z ojcem Czesławem Kołpą – misjonarzem z Brazylii.

Po Mszy św. wszyscy udali się na plac przy kościele, gdzie miała miejsce kolejna część uroczystości. Jedną z wielu atrakcji podczas tegorocznych dożynek był korowód zorganizowany przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, scholę parafialną i dzieci z oazy. Następnie odbyły się występy miejscowych zespołów śpiewaczych oraz zabawa taneczna.

Bogu niech będą dzięki za czas dorocznego dziękczynienia za plony ziemi. Składamy serdeczne Bóg zapłać rolnikom, którzy w pocie czoła poprzez swoją ciężką pracę dbają o to, aby nie zabrakło nam chleba oraz tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przebiegu tegorocznych dożynek.

21.06.2015 r. – VII SPOTKANIA AKADEMICKIE

Dnia 21 czerwca bieżącego roku obchodzono w Bukowinie VII Spotkania Akademickie. O godz. 14.00 w kościele filialnym p. w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie (dawnym kościółku rektorskim) została odprawiona uroczysta Msza św., którą odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. Jerzy Frankiwicz – diecezjalny duszpasterz akademicki. O odz. 15.00 miał miejsce wykład „Starodruki Akademii Zamojskiej” p. Marii Rzeźniak – Prezesa Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich przy O/PTTK w Zamościu. Po nim na placu przy kościółku odbyły się występy miejscowych zespołów oraz wspólne świętowanie.

Organizatorom i tym wszystkim, którzy dbają o należyty przebieg tych spotkań niech Pan Bóg błogosławi.

14.06.2015 r. – ODPUST PARAFIALNY

Coroczny odpust parafialny ku czci Najświętszego Serca Jezusa w tym roku przypadł na dzień 14 czerwca. Sumie odpustowej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Robert Strus – Dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego. Do koncelebry dołączył ks. dr Maciej Hułas – pracownik naukowy KUL.

Pragniemy złożyć serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się d o przygotowania i przebiegu tej uroczystości.

13.06.2015 r. – MSZA ŚW. NA CMENTARZU

W przeddzień naszego odpustu parafialnego zgromadziliśmy się na cmentarzu grzebalnym, aby poprzez duchową więź z naszymi zmarłymi oddać im należytą cześć i szacunek. Przed godz. 17.00 zostały odczytane kartki wypominkowe z imionami i nazwiskami zmarłych, których polecaliśmy we Mszy św. zbiorowej. O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Dynaka – miejscowy wikariusz. 

Nie zapominajmy w modlitwach o naszych bliskich zmarłych. Prośmy aby Pan Bóg okazał im swoje niezgłębione miłosierdzie i wprowadził ich do krainy wiecznej szczęśliwości w niebie.

12.06.2015 r. – DEKANALNE SPOTKANIE MŁODYCH

Każdego miesiąca młodzież z naszego dekanatu spotyka się w innej parafii po to, aby jak najlepiej przygotować się do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które już niebawem odbędą się w Krakowie. W czerwcu takie spotkanie odbyło się w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej parafii. Rozpoczęło się ono o godz. 19.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. Stanisława Bełza – miejscowego proboszcza. Po Mszy św. młodzież wraz ze swoimi opiekunami udała się na salę widowiskową GOKSiR gdzie mogła uczestniczyć w dalszej części spotkania. Ze swoim programem wystąpiła grupa ewangelizacyjna spod Warszawy „Stworzeni do walki”.  Młodzi artyści poprzez piosenki religijne i świadectwa swojego nawrócenia wzbudzili wielkie zainteresowanie wśród licznie zgromadzonej młodzieży naszego dekanatu. Po koncercie miały miejsce konkursy z nagrodami oraz poczęstunek.

Bogu niech będą dzięki za młodych ludzi, którzy tego dnia pojawili się w naszej parafii oraz za wszystkich którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowań i przebiegu tego spotkania.

11.06.2015 r. – ZAKOŃCZENIE OKTAWY BOŻEGO CIAŁA

Tydzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa kościół katolicki obchodzi oktawę tej uroczystości. W Biszczy Msza św. rozpoczęła się o godz. 17.00. Po Mszy św. miała miejsce procesja wokół kościoła do czterech ołtarzy. Po uroczystym odśpiewaniu Te Deum oraz po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem miało miejsce poświęcenie wianuszków a po nim błogosławieństwo małych dzieci, które licznie zjawiły się wraz ze swoimi rodzicami.

Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w procesje. W sposób szczególny składamy podziękowania osobom, które robiły ołtarze wokół kościoła. Niech Jezus Chrystus eucharystyczny obdarza Was potrzebnymi darami i łaskami oraz wyprasza Wam swoje błogosławieństwo. 

06-07.06.2015 r. BIERZMOWANIE I PARAFIADA

6 czerwca o godz. 16.00 w naszej parafii została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Mariusza Leszczyńskiego, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowanie młodzieży klas II i III gimnazjum. Po Mszy św. o godz. 18.00 Ksiądz Biskup poprzez okolicznościowe słowo oraz grę na organkach zainicjował naszą Parafiadę, podczas której zbieraliśmy ofiary na budowę głównego ołtarza w kościele parafialnym. W sobotę wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy akrobatyki sportowej Delfiny i Bartka – zwycięzców V edycji Mam Talent, mecz piłki siatkowej młodzieżowej drużyny Asseco Resovii Rzeszów z Policją oraz koncert zespołu MeGustar.

Drugiego dnia Parafiady swoje umiejętności zaprezentowali m. in. iluzjonista Jerzy BERDO Berdowski, skoczkowie na trampolinie Bracia Kłeczek, zespół Classic, strongmani Józef Tomaszewski i Maciej Krzykała, Krzysztof Drabik w pokazach barmańskich, kabaret Czarny Salceson, teatr ogniowy UTOPIA, zespoły TOMO oraz TEX. Dużym zainteresowaniem cieszył się mecz piłki nożnej pomiędzy DRUŻYNĄ GWIAZD a MŁODZIEŻĄ PO 30 –STCE, przeloty balonem, pokazy motorowe HARLEY oraz loty paralotni a także wesołe miasteczko dla najmłodszych uczestników naszego parafialnego pikniku.

Składamy serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu naszej Parafiady. Niech Pan Bóg stokrotnie Wam za to dzieło wynagrodzi.

04.06.2015 r. – BOŻE CIAŁO

Dnia 5 czerwca bieżącego roku kościół katolicki przeżywał Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną potocznie Boże Ciało. O godz. 11.30  w kościele parafialnym w Biszczy została odprawiona uroczysta Msza św. której przewodniczył miejscowy wikariusz ks. Paweł Dynaka. W homilii ks. Proboszcz Stanisław Bełz podkreślił rolę i znaczenie Eucharystii w chrześcijańskim życiu. Po uroczystej Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Składamy z serca płynące Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uświetnili tę uroczystość: liturgicznej służbie ołtarza, p. kościelnemu, p. organiście, orkiestrze dętej, scholii, kołom żywego różańca, strażakom, osobom niosącym chorągwie i obrazy, osobom które przygotowały ołtarze oraz policji za kierowanie ruchem.

Niech Jezus Chrystus eucharystyczny błogosławi Wam na każdy dzień Waszego życia.

24.05.2015 r. – ODPUST W ZYNIACH

Dnia 24 maja w kaplicy w Zyniach obchodzono doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Wspomożenie Wiernych. Sumie odpustowej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Jan Borysowski – wikariusz parafii p. w. św. Jerzego w Biłgoraju. Składamy serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowań i przebiegu tej uroczystości: liturgicznej służbie ołtarza, organiście, strażakom, osobom sprzątającym Kościół, paniom przygotowującym poczęstunek dla księży oraz wszystkim parafianom i gościom za obecność i wspólną modlitwę.

Niech Matka Boża Wspomożenie Wiernych wyprasza Wam wszystkim potrzebne dary i łaski u swojego Syna Jezusa Chrystusa.

24-25.04.2015 r.

24 kwietnia 2015 r. o godz. 5 rano grupa parafian z Biszczy wyruszyła na dwudniową pielgrzymkę autokarową. Pierwszego dnia nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Warszawy, gdzie modliliśmy się nad grobem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzaliśmy muzeum poświęcone czci i pamięci wielkiego męczennika za wiarę. Następnie udaliśmy się do Niepokalanowa, gdzie zwiedziliśmy miejscowy klasztor. Około godz. 16.00 byliśmy już w Licheniu, gdzie braliśmy udział we Mszy św. oraz w Apelu Maryjnym z procesją ze świecami, którą prowadziła nasza grupa. Po Apelu i po zasłonięciu cudownego obrazu udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

Drugi dzień rozpoczął się od porannej Mszy św. połączonej z odsłonięciem obrazu. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Licheń: las gremliński, gdzie miały miejsce cudowne objawienia oraz sanktuarium. Po niezapomnianej duchowej przygodzie w Licheniu dotarliśmy do Torunia. Tutaj przedstawiciele naszej parafii zostali zaproszeni na antenę Radia Maryja, gdzie miały miejsce pozdrowienia oraz modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Bogu niech będą dzięki za to duchowe wydarzenie, które z pewnością umocniło naszą wiarę, nadzieję i miłość do Boga i do bliźniego.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Drodzy parafianie.

Niech te święta Wielkiej Nocy przyniosą Wam dużo radości i pokoju a zmartwychwstały Chrystus napełni Was nadzieją i miłością na każdy dzień Waszego życia. Zdrowych, wesołych, radosnych  oraz spędzonych w gronie rodzinnym świąt wielkanocnych życzą duszpasterze parafii Biszcza:

Ks. Proboszcz Stanisław Bełz

Ks. Wikariusz Paweł Dynaka

WIELKA SOBOTA – 04.04.2015 r.

O godz. 19.00 rozpoczęła się liturgia Wigilii Paschalnej. Zgromadzeni ludzie, kapłani oraz asysta opuścili mury świątyni i udali się na zewnątrz do rozpalonego ognia. Odbyła się tam liturgia światła. Po niej Ksiądz Proboszcz trzymając Paschał wprowadził lud do kościoła. Następnie został odśpiewany Exultet, po nim była liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz dalsza część Mszy św.

 

WIELKI PIĄTEK – 03.04.2015 r.

O godz. 15.00 rozpoczęła się uroczysta Droga Krzyżowa. Z powodu złych warunków atmosferycznych została ona odprawiona w kościele.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku w którym nie odprawia się Eucharystii. O godz. 19.00 uroczystym wejściem rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku. Ksiądz Proboszcz upadł na twarz i leżał krzyżem. Następnie odczytano opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po nim miała miejsce adoracja krzyża. Po komunii św. kapłani w towarzystwie asysty przenieśli Najświętszy Sakrament do Grobu, gdzie trwała adoracja do godz. 23.00.

 

WIELKI CZWARTEK – 02.04.2015 r.

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18.00. Już na samym początku dzieci, młodzież, przedstawiciele Rady Parafialnej oraz władz samorządowych składali miejscowym kapłanom życzenia oraz wręczyli pamiątkowe bukiety kwiatów. Po zakończeniu Mszy św. puszki z Najświętszym Sakramentem zostały przeniesione do Ciemnicy, gdzie do 22.00 trwała adoracja.

NIEDZIELA PALMOWA – 29.03.2015 r.

Około godz. 11.00 miejscowi parafianie zaczęli gromadzić się przy jednej z przydrożnych kapliczek. Około 11.30 Ksiądz Proboszcz poświęcił tam palmy, odczytał Ewangelię o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy i z towarzyszeniem orkiestry dętej oraz zgromadzonych wiernych udali się w procesyjnym orszaku do kościoła parafialnego. O godz. 12.00 została odprawiona uroczysta Msza św. rozpoczynająca Wielki Tydzień.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – 26-28 MARCA 2015 r.

W dniach 26 – 28 marca parafianie z Biszczy przeżywali swoje wielkopostne rekolekcje. Tym razem duchowym przewodnikiem poprzez trzydniowy czas skupienia, modlitwy i zastanowienia się nad właściwym przeżywaniem Wielkiego Postu był ks. Tomasz Źwiernik, który pracuje jako kapelan więziennictwa.  Poprzez liczne przykłady i świadectwa oraz w oparciu się o Słowo Boże ks. Tomasz docierał do serc miejscowych parafian.

Pierwszy dzień rekolekcji upłynął w zadumie nad Słowem Bożym i nad Jego rolą w naszym chrześcijańskim życiu. W drugim dniu ks. Rekolekcjonista mówił o miłosierdziu Bożym oraz o sakramencie pokuty i pojednania.  Trzeci – ostatni dzień to podsumowanie tegorocznych rekolekcji oraz odpowiedź na pytanie… co dalej…?

Bogu niech będą dzięki za ks. Tomasza, którego Bóg postawił na naszej drodze. Niech zmartwychwstały Chrystus wyprasza mu potrzebne dary i łaski.

KONCERT ZESPOŁU KRESY Z  LUBACZOWA – 1.02.2015 r.

1 lutego jak każda niedziela przyniosła nam świąteczną atmosferę w naszym kościele parafialnym oraz w gronie najbliższej rodziny. Miała ona jednak akcent bardziej podniosły. Wszystko to za sprawą naszych przemiłych gości – zespołowi KRESY z Lubaczowa. Tego pamiętnego dla naszej parafii dnia zespół KRESY uczestniczył we Mszy św. o godz. 12.00 a po niej dał koncert kolęd i pastorałek. Kościół wypełnił się po brzegi. Parafianie z wielką radością i entuzjazmem przyjęli piękny śpiew naszych miłych gości. Składamy im za to serdeczne Bóg zapłać.

KONCERT CHARYTATYWNY „POMÓŻMY PATRYCJI” – 25.01.2015 r.

25 styczeń 2015 r. – ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańcom parafii Biszcza. O godz. 13.30 rozpoczął się przegląd kolęd i pastorałek połączony z koncertem charytatywnym na pomoc w leczeniu i rehabilitacji naszej parafianki Patrycji Garbacz. W pierwszej części koncertu oprócz zespołów śpiewaczych z terenu naszej gminy gościnnie z recitalem kolędowym wystąpili ks. Proboszcz Stanisław Bełz, Wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko oraz Dyrektor GOKSiR – u Piotr Cichórz. 

W drugiej części wystąpili: Kacper Leśniewski, Luiza Ganczarska, zespół TEX, zespół MEFFIS oraz gwiazda wieczoru – zespół CZADOMAN z Zielonej Góry.

Serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację i przebieg tego szczytnego wydarzenia. W sposób szczególny wyrazy szacunku i uznania należą się: Dyrektorowi GOKSiR – p. Piotrowi Cichórz, osobom które piekły ciasto, Kołom Gospodyń Wiejskich, strażakom z Biszczy, Policji oraz wszystkim innym których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska. Wszystkim za wszystko BÓG ZAPŁAĆ.

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE 

 

Z okazji świąt Narodzenia Pańskiego wszystkim parafianom i gościom spędzającym te święta na terenie parafii Biszcza składamy najserdeczniejsze życzenia: Niech nowonarodzony Chrystus obdarza Was zdrowiem, pokojem, radością i miłością a Nowy 2015 r. Rok niech będzie lepszy od tego, który już się kończy. Tego wszystkiego życzą Wam duszpasterze parafii Biszcza:
Ks. Stanisław Bełz - proboszcz
Ks. Paweł Dynaka - wikariusz

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim parafianom i gościom spędzającym te święta na terenia parafii Biszcza składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowi, pokoju, radości i miłości od nowonarodzonego Jezusa Chrystusa. Niech radość betlejemskiej nocy rozjaśnia Wasze serca i napełni je wszelkimi darami i łaskami a Nowy 2015 r. Rok niech będzie dla Was lepszy od tego, który właśnie się kończy.

Tego wszystkiego życzą Wam duszpasterze parafii Biszcza:

Ks. Stanisław Bełz - proboszcz

Ks. Paweł Dynaka - wikariusz 

 

Rekolekcje adwentowe  18-20.12.2014

Rekolekcje prowadził o. Łukasz Buksa OFM - franciszkanin, odpowiedzialny za referat młodzieżowo - powołaniowy Prowincji Matki Bożej Anielskiej w Krakowie. Swoim osobistym przykładem i talentami inspiruje i motywuje ludzi do poznania Boga i życia w prawdzie. Koncerty ewangelizacyjne, spotkania i rekolekcje z udziałem o. Łukasza na zawsze pozostają w sercu.

 

 

 

 Linki do filmów w których zobaczymy i usłyszymy o.Łukasza

ROZMOWY Z CIEKAWYMI LUDŹMI O ŁUKASZ BUKSA
Łukasz Buksa Band
Koncert Łukasza Buksy OFM w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej
o. Łukasz Buksa OFM - Zaśnij już / kołysanka dla Emilki
Franciszkanin ojciec Łukasz Buksa. MBP we Włocławku - 12.05.2011
Ojciec Łukasz Buksa (1)
Ojciec Łukasz Buksa (2)
Przyjmij
Zmartwychwstały
Mszańską młodzież porwał śpiewem
Referat Młodzieżowo Powołaniowy Prowincji M. B. Anielskiej w Krakowie

Wycieczka do Rzeszowa – 6 grudnia 2014 r.

We wspomnienie św. Mikołaja w godzinach porannych ministranci z młodzieżą KSM pod opieką ks. Proboszcza wyruszyli na integracyjny wyjazd do Rzeszowa. Po przyjeździe do stolicy podkarpacia wycieczkowicze udali się do kina na film pt.: „Uwolnić Mikołaja”. Następnie były kręgle oraz wspólna pizza. Wycieczka była wdzięcznością parafii dla młodzieży za wszelkie dobro, które parafia otrzymuje od tych młodych ludzi.

Bogu niech będą dzięki za ich zaangażowanie i trud jaki wkładają w funkcjonowanie parafii oraz za to wszystko, co od nich otrzymujemy.

Spotkanie ze św. Mikołajem – 5 grudnia 2014 r.

Dnia 5 grudnia 2014 r. po wieczornej Mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Biszczy miało miejsce niezwykłe spotkanie. Wszystkich zgromadzonych na Mszy św. nawiedził św. Mikołaj. Na samym początku skierował on okolicznościowy wiersz do wszystkich zgromadzonych. Następnie najgrzeczniejsze dzieci zostały obdarowane prezentami.

Św. Mikołaju – Do zobaczenia za rok!

ODPUST W BUKOWINIE – 21. 11. 2014 r.

Każdego roku 21 listopada „kościółek” w Bukowinie jest bardzo licznie oblegany przez miejscowych parafian i gości. To za sprawą wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia odbywają się tutaj uroczystości odpustowe. Podobnie było i w tym roku. O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył i Słowo Boże  wygłosił ks. Krzysztof Sosnowski – wikariusz w Lipsku k. Narola. Kaznodzieja w swojej homilii ukazał bardzo wielką rolę Maryi w życiu Jezusa Chrystusa jak również i całego Kościoła.

Z serca płynące Bóg zapłać składamy Księdzu Krzysztofowi oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu i  w przebiegu tych uroczystości: osobom sprzątającym Kościół i otoczenie, Pani kościelnej, organiście, ministrantom, strażakom oraz Radzie Rodziców z Bukowiny za przygotowanie przepysznego obiadu dla kapłanów, który został sponsorowany przez tutejszych mieszkańców. Niech Maryja Królowa Rodzin wyprosi Wam i Waszym rodzinom u swojego Syna potrzebne dary i łaski.

11 listopada 2014 Narodowe Święto Niepodległości 

Narodowe Święto Niepodległości co roku w gminie Biszcza obchodzone jest bardzo uroczyście. Nie mogło być inaczej również w tym roku. Uroczystości rozpoczęły się pochodem pocztów sztandarowych i delegacji wieńcowych  na czele z Gminną Orkiestrą Dętą do kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. Po mszy uczestnicy udali się pod pomnik poległych legionistów, gdzie złożono symboliczne wieńce i wiązanki od przedstawicieli władz samorządowych, jednostek OSP, związku kombatantów, ułanów, szkół oraz przedstawicieli lokalnych instytucji, partii politycznych  i stowarzyszeń. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Dalsza część uroczystości miała miejsce w  sali widowiskowej GOKSiR. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie pod kierunkiem  nauczycielek Marty Kurko i Izabeli Szabat oraz zespoły śpiewacze „Jubilatki” z Biszczy II, „Rutyna” z Biszczy I oraz „Krzewina” z Bukowiny. Na zakończenie zagrała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

zdjęcia

   Dożynki gminno - parafialne     

 31 sierpnia 2014 r. w Wólce Biskiej odbyły się Dożynki gminno - parafialne Gminy Biszcza. Barwny korowód dożynkowy na czele z  Gminną Orkiestrą Dętą, w pięknie przystrojonej bryczce, którą powoził pan Jan Bartosiewicz z Bukowiny zasiadali władze gminy  Wójt - Pan Zbigniew Pyczko, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Genowefa Górna oraz Starostowie Dożynek Pani Małgorzata Kowal z Żar i Pan Jan Łebko z Wólki Biskiej, dalej delegacje z wieńcami dożynkowymi z Wólki Biskiej, Biszczy I, Biszczy II, Bukowiny i Gozdu Lipińskiego, przeszedł do kaplicy parafialnej, gdzie odbyła się msza święta połączona z odpustem ku czci Matki Bożej Siewnej. Mszę sprawował ks. Marian Drążek proboszcz parafii Księżpol.

 Po mszy św. nastąpił moment wręczenia symbolicznego bochna chleba na ręce gospodarza gminy oraz prezentacja i przekazanie wieńców dożynkowych przez poszczególne delegacje. Wójt powitał przybyłych gości,  wszystkich  uczestników dożynek, podziękował starostom dożynek za przyniesiony bochen chleba, delegacjom wieńcowym za piękne wieńce,  a rolnikom za ich całoroczny trud i pracę.

 W dalszej części głos zabrali zaproszeni goście: Starosta Biłgorajski Pan Marian Tokarski oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Pan Cezary Widomski, który odczytał listy od  Wojewody Lubelskiego Wojciecha Wilka.

 Po części religijno – obrzędowej przyszła pora na część artystyczną. Wystąpiły  miejscowe zespoły:  Gminna Orkiestra Dęta ,,Złota Nuta”,  Zespół śpiewaczy ,,Rutyna” z Biszczy I,  ,,Jubilatki” z Biszczy II, ,,Krzewina” z Bukowiny oraz ,,Baby Goździeńskie”.Urozmaiceniem dożynek był występ zespołu ,,Dzikowianie” z Dzikowa Starego”, który porwał publiczność do wspólnego śpiewania a nawet tańczenia.

 zdjęcia